Transport kolejowy: kurs na porty


Transport kolejowy
Transport kolejowy

Transport kolejowy towarów będzie przebiegał sprawniej i szybciej – tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., z którymi rozmawiałem dwa dni temu. Swój optymizm opierają na jednej przesłance: do 2020 roku, kosztem prawie półtora miliarda złotych, zmodernizują infrastrukturę przy dojeździe do portów Gdańska i Gdyni i w samych portach. Czy tak się stanie? Pewne jest to, że połączenia intermodalne nabierają w przewozie coraz większego znaczenia.

Znając praktykę działania państwowego, ociężałego molocha, można by powątpiewać w możliwość realizacji tej inwestycji w tak relatywnie krótkim czasie. Gdyby nie fakt, że PKP PLK w tym przypadku będzie zmuszony większość tych środków rozliczyć w nieprzekraczalnym, określonym przez Unię Europejską terminie. Osoby odpowiedzialne za doprowadzenie tego przedsięwzięcia do szczęśliwego finału przekonują, że transport kolejowy szybko stanie się konkurencyjny względem innych środków. Pożyjemy, zobaczymy…

Jakie konkretnie inwestycje mają usprawnić transport kolejowy w portach? Wyliczmy po – nomen omen – kolei 🙂 zatem:

  • przebudowa 160 kilometrów torów na obu stacjach portowych
  • rozbudowa rozjazdów i przejazdów kolejowo-drogowych
  • elektryfikacja linii (swoją drogą, sądziłem, że w portach wszystkie są zelektryfikowane…)
  • rozbudowa Lokalnego Centrum Sterowania wraz z dołączeniem do niego stacji Gdańsk Port Północny i Gdańsk Kanał Kaszubski

Podczas konferencji, na której powiedziano o zamierzeniach kolejowej spółki, miałem okazję pogaworzyć z Władysławem Jaszowskim z Rady Interesantów Portu Gdynia. Co prawda podzielił się on swoimi obawami, czy prace infrastrukturalne PKP nie wpłyną negatywnie na bieżącą obsługę ładunków, ale jednocześnie zastrzegł był, że to inwestycja niezbędna, bo po pierwsze: za 30 proc. wywozu ładunków z gdyńskich terminali kontenerowych odpowiada transport kolejowy czy też – jak mawiają spedytorzy – intermodalny, a za aż 70 procent z Morskiego Terminalu Masowego.

Swoją drogą, naturalnym jest, że takie przyspieszenie musi iść w parze z zaplanowanymi i już poniekąd realizowanymi wielkimi projektami portowymi, mającymi na celu rozbudowę ich potencjału, jak Port Zewnętrzny w Gdyni i Port Centralny w Gdańsku (o czym była mowa w poprzednim poście Ekspansywny Port Gdańsk).

Przeczytaj takża: Ekspansywny Port Gdańsk


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź