Transport morski – dlaczego warto skorzystać?


Transport morski
Transport morski

Coraz większa liczba eksporterów i importerów poszukuje alternatywnych dróg przewozu swoich towarów. Wielu unika przewozów drogowych ze względu na ryzyko utraty towaru, mało ekologiczny tryb pracy oraz coraz większe ceny usług. Do samolotu nie da się natomiast załadować wszystkiego. Z tego powodu oraz więcej osób inwestuje w transport morski.

Rozwój sektora, jakim jest transport morski można zauważyć od wielu lat, ale w ostatnim czasie jest on szczególnie zauważalny. Spowodowane jest to eksploracją nowych dróg transportowych, poszukiwaniem metod, które umożliwią odpowiedni transport sporej ilości towaru i pełne bezpieczeństwo. Z pewnością przyczynił się do tego również bum na porty intermodalne, które obsługują więcej niż jedną dziedzinę transportu co umożliwia płynną dostawę towarów w praktycznie każde miejsce na mapie świata.

Transport morski ma też ogromnie dużo zalet, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Postaramy się przytoczyć większość z nich.

Transport morski dotrze wszędzie

Nie ma chyba miejsca na świecie, do którego nie da dotrzeć się drogą morską (choć niekiedy konieczna jest do tego pomoc żeglugi śródlądowej lub samochodów na krótkich dystansach). Nawet słabo rozwinięte państwa z dostępem do akwenów wodnych są w stanie przyjąć lub wysłać transport morski. Wynika to z wielu czynników.

Transport morski to bardzo tradycyjna forma przewozów towarów znana od wieków we wszystkich zakątkach świata. Stąd dostęp do morza czy oceanu determinował rozwój gospodarczy danej części świata. Nie ma więc ryzyka, że transport morski nie będzie mógł trafić do odbiorcy.

Ogromna ładowność

Nowoczesne i duże statki są w stanie przyjąć ogromne liczby kontenerów wyładowanych tonami towaru. To więcej niż jakikolwiek inny środek transportu. Tonaż kontenerowców przebija nawet sporej wielkości samoloty. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może skorzystać z usług przewozu morskiego. Mały będzie mógł zainwestować w przewóz mniejszych ładunków lub drobnicy a duży zainwestować w kilka kontenerów.

Duża ładowność sprawia, że praktycznie każdy rodzaj towaru może być przetransportowany drogą morską. Dotyczy to zarówno towarów stałych, pożywienia, zwierząt lub płynów i paliwa. Wszechstronność jest praktycznie największa ze wszystkich form transportowych. Korzystają z niej przedsiębiorcy, którzy zajmują się przesyłaniem różnego rodzaju towarów. Warto podkreślić, że wiele kategorii można ze sobą mieszać.

Dużo lepsze ceny

Transport morski ma też niebywałą zaletę w postaci ceny. Jest o wiele tańszy od alternatywnych sposobów przewozu. Wynika to z pewnych niedogodności (szczególnie czas przesyłania towarów drogą morską jest długi) i możliwości przetransportowania ogromnego ładunku, ale w stosunku do innych dużo bardziej się opłaca (jeżeli oczywiście nie zależy nam na czasie).

Dodatkową i bardzo ważną zaletą jest bezpieczeństwo przewozu. Transport morski jest jednym z najbezpieczniejszych form transportu. Ewentualne grabieże zdarzają się tylko na szlakach opanowanych przez współczesnych piratów. Wypadki losowe występują natomiast stosunkowo rzadko.