Żywe zwierzęta i ich przewóz – zasady i przepisy


Żywe zwierzęta - transport
Żywe zwierzęta - transport

Jak przewozić żywe zwierzęta? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Ten rodzaj ładunku musisz dokładnie przygotować i zaplanować jego trasę. Pamiętaj też, że nie każdy środek transportu jest przystosowany do takiego ładunku. Sprawdź co zrobić, aby bezpiecznie przewozić zwierzęta.

Aby żywe zwierzęta były przewożone legalnie, muszą mieć komfortowe warunki do bytowania. Jednocześnie nie mogą stanowić zagrożenia dla ruchu i otoczenia. Te zdania zamykają w pigułce wszystkie przepisy, nakazy i zakazy. Jeżeli chcesz przewozić taki ładunek, to musisz poznać je jednak bardziej szczegółowo.

Żywe zwierzęta musisz traktować humanitarnie!

Nie ważne, czy przewozisz żywe zwierzęta transportem drogowym, morskim czy kolejowym – zawsze musisz pamiętać, że na ciebie też spada odpowiedzialność za ich przemieszczanie się. Ty, twój przewoźnik, państwowy lekarz weterynarii i policja macie obowiązek dbać, żeby zwierzę miało możliwość humanitarnego bytu w czasie podróży.

Powyższe wnioski wysuwają się z unijnych przepisów. Te Polsce narzuciła Unia Europejska w sprawie transportowania żywych zwierząt. Jest kilka wymagań, które musisz spełnić, aby zgodnie z tymi wytycznymi przewozić tego typu ładunek.

Podstawowa zasada to szybkość transportu. Im szybciej, tym oczywiście lepiej. Każda godzina w zamknięciu jest dla zwierzęcia trudna i stresująca.

Zasady przewozu zwierząt!

  1. Bezpieczeństwo – żywe zwierzęta muszą być zarówno bezpieczne dla siebie, jak i innych uczestników ruchu. Nie ma możliwości, żeby zwierzę wydostało się ze środka transportu. Jednocześnie lekarz weterynarii wskaże jakie zwierzęta można przewozić w jednym transporcie, a dla których jest to wykluczone.
  2. Przeszkolenie kierowcy – w przypadku transportu drogowego każdy zmotoryzowany musi mieć odpowiednie uprawnienia i umiejętności, które w razie sytuacji zagrożenia będą mu niezbędne.
  3. Szybkość i komfort przewozu – transport musi być relatywnie szybki i sprawny. Im dłuższy jest przewóz, tym zwierzętom musisz zapewnić więcej jedzenia i wody, oraz większą ilość miejsca do odpoczynku i niższy poziom hałasu.

Niezbędne są oczywiście dokumenty!

Jeżeli chcesz transportować zwierzęta, to musisz pamiętać o niezbędnych dokumentach. Najważniejsze jest zezwolenie wydawane przez Główny Inspektorat Weterynarii. Zezwolenie nie dotyczy przewozu, gdy żywe zwierzęta:

  • nie są związane z działalnością handlową (np. własny koń).
  • maksymalna odległość transportu to 65 kilometrów.
  • wykonywany jest przez rolników w celu np. sezonowego wypasu.
  • wykonywany jest przez rolników na odległość mniejszą niż 50 kilometrów.

Pamiętaj, że kierowca musi mieć odpowiednią licencję. Jeżeli podróż trwa dłużej niż 8 godzin, to środek transportu musi mieć specjalne świadectwo, zatwierdzające go do przewozu zwierząt na dłuższe odległości. Dodatkowo (niezależnie od typu transportu) ten musi być zawsze dobrze oznakowany!

Jeżeli nie zastosujesz się do powyższych zasad, to nie tylko narażasz się na ogromne kary, utratę pozwoleń i możliwości handlu zwierzętami, ale też straty handlowe. Naukowcy udowodnili, że niekorzystnie przewożone żywe zwierzęta tracą swoją wartość spożywczą. Produkty z ich hodowli są dużo gorszej jakości.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź