Cło z Japonii


Cło z Japonii

Temat cła z Japonii omawiany był przy okazji wpisu: Wolny handel Unii Europejskiej z Japonią – trwają prace nad umową. Rynek japoński jest trudno dostępny i silnie chroniony. A umowa Economic Partnership Agreement (EPA, umowa o partnerstwie gospodarczym) pomiędzy Unią Europejską, a tym wysoko rozwiniętym państwem ma ułatwić dostęp do niego. Duży potencjał tego kraju nie został jeszcze w pełni wykorzystany. W tym celu prowadzone są negocjacje, aby stworzyć uczciwą i nowoczesną umowę handlową. Analizowane są wyniki oficjalnych badań dotyczących spodziewanych korzyści płynących z porozumienia. Głównym celem umowy jest zniesienie ceł na większość towarów oraz usunięcie barier pozataryfowych (non-tariff barriers – NTB).

Cło z Japonii
Cło zapłacimy dopiero od 150 EUR, musimy przy tym liczyć nie tylko wartości paczki, ale też ewentulane ubezpieczenia i koszty wysyłki. Wartość cła zależy oczywiści od i rodzaju sprowadzanego przedmiotu, ale najczęściej nie przekracza 5%.

VAT i akcyza

Akcyzę zapłacimy za takie towary jak napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, energię elektryczną, ale także np. samochody i karty do gry.

VAT płacimy, gdy sprowadzamy produkty spoza Unii Europejskiej. Wyjątkiem są przesyłki:

 • Których wartość nie przekracza 22 euro
 • Oznaczone jako prezent lub próbka konsumencka, których wartość nie przekracza 45 euro.
 • Które nie mają charakteru handlowego (oznaczone jako prezent) i odbiorca otrzymuje je bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów
 • Oznaczone jako prezent, które były wysłane od prywatnej osoby, spoza UE do prywatnej osoby w Polsce
 • O charakterze okazjonalnym np. urodzinowym lub jubileuszowym.

Cło na towary najczęściej sprowadzane z Japonii:

Stawki celne z Japonii prezentowane na stronie mogą różnić się od aktualnie obowiązujących. Prosimy je sprawdzić na stronie: ext-isztar4.mf.gov.pl


4 komentarze

 1. Avatar
  Andrzej Jan Misiak
  3 lutego 2019

  Czy w przypadku zakupu sprzetu Audio i telewizory tez bedzie taniej?

 2. Avatar
  adam
  19 listopada 2018

  dzien dobry;
  czy jest cło na aparat fotograficzny z JAPONII lub KOREI PŁD kupiony na EBAY;

  NOWY
  lub uzywany

  DZIĘKUJE ZA INFO

  • Panie Adamie,

   wysokość należności celno-podatkowych zależna jest bezpośrednio od wartości handlowej importowanego produktu oraz w głównej mierze od obostrzeń importowych, które zostały określone dla danego produktu w nomenklaturze celnej kraju wwozu. Każdy produkt importowany na teren UE posiada swój nr celny określony w taryfie celnej. Wysokość cła jest więc zależna od rodzaju produktu, jego składu surowcowego oraz prowadzonej polityki gospodarczej związanej z wymianą handlową pomiędzy danymi państwami. Musimy także pamiętać, że taka polityka może być zmienna w różnym okresie czasu, może być ustalona terminowo lub sezonowo. W wielu wypadkach, aby ograniczyć napływ danego produktu może być ustalone cło antydumpingowe, co zniechęca potencjalnych importerów i kieruje ich uwagę na inne produkty. Niezależnie od sytuacji dla każdego importera najlepszym rozwiązaniem będzie więc weryfikacja obostrzeń importowych przed finalną realizacją transportu. Dysponując numerem celnym produktu (HS code) możemy w prosty sposób sprawdzić jaka jest wymagana dokumentacja handlowa (np. CE, quality cert., Form A itp.) oraz poziom należności celno-podatkowych. Jeśli więc importer myśli o stałej wymianie handlowej to najlepiej, aby sprawdził dla każdego produktu wymagania, o których mowa powyżej, co pozwoli mu uniknąć ewentualnych problemów podczas odprawy celnej (płynne dopuszczenie towaru do obrotu) i poprawnie oszacować wszystkie koszty związane z importem tego produktu.