Cło z Korei


Cło z Korei

Import towarów z Korei Południowej brzmi egzotycznie, jednak obroty handlowe pomiędzy naszymi krajami w 2015 roku wyniosły 12527947,0 tys. zł. Mimo znacznej odległości jaka dzieli Koreę i Polskę, zaczęły się pojawiać pytania o wysokość cła na sprowadzane z Korei produkty i podatku VAT.

Cło z Korei

Sprowadzanie towarów spoza Unii Europejskiej objęte jest opłatą celną, dotyczy to m.in. żywności, alkoholu, tytoniu (dwa ostatnie dodatkowo obciążone są akcyzą). Istnieją jednak pewne wyjątki, gdyż nie uiszczamy opłaty celnej:

  • Na towary z kategorii telefony i akcesoria elektroniczne
  • Gdy wartość towaru nie przekracza 150 euro (wartość w złotówkach waha się w zależności od kursu)

Aby uniknąć niespodzianek warto więc przed zakupem sprawdzić, czy opłatę w postaci cła będziemy musieli uiścić. Cło wynosi ok. 5% wartości przesyłki, kwota ta nie jest więc zbyt duża.

Podatek VAT i akcyza

Jest dodatkową opłatą z którą musimy się liczyć sprowadzając towary z Korei, Chin oraz innych krajów spoza Unii Europejskiej. Jednak tak jak w przypadku cła, również tu mamy pewne wyjątki.

Podatku VAT nie zapłacimy za przesyłki:

  • Których wartość nie przekracza 22 euro
  • Oznaczone jako prezent lub próbka konsumencka, których wartość nie przekracza 45 euro.
  • Które nie mają charakteru handlowego (oznaczone jako prezent) i odbiorca otrzymuje je bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów
  • Oznaczone jako prezent, które były wysłane od prywatnej osoby, spoza UE do prywatnej osoby w Polsce
  • O charakterze okazjonalnym np. urodzinowym lub jubileuszowym.

W przypadku innych przesyłek zapłacimy 23% VAT. Na pewne produkty takie jak paliwa, papierosy, czy alkohol nałożona jest również akcyza.

Cło na towary z Korei

Stawki celne z Korei prezentowane na stronie mogą różnić się od aktualnie obowiązujących. Prosimy je sprawdzić na stronie: ext-isztar4.mf.gov.pl