Czas zimowy a transport lotniczy


Czas zimowy a transport lotniczy
Czas zimowy a transport lotniczy

Dla nas czas zimowy (lub letni) rozpoczyna się wraz z przestawieniem wskazówek zegara. W ostatnią niedzielę października (25.10.2015) będziemy przestawiać zegarki o godzinę do tyłu. Przesunięcie czasu odbywa się w prawie całej Europie, oprócz Islandii. Na całym świecie czas zimowy obowiązuje także w około 70 krajach m.in. w Kanadzie, USA , Brazylii, Egipcie, Meksyku, w Nowej Zelandii i Australii.

Dobrze, ale co ma do tego transport lotniczy? W transporcie lotniczym dochodzi do nieco większych zmian, w tym czasie następuje nie tylko zmiana godziny, ale również zmiana rozkładów. Wraz ze zmianą czasu zostaje wdrożony zimowy rozkład lotów. Co to oznacza? Transport lotniczy w ciągu roku realizuje rozkład letni i rozkład zimowy. Zmiana czasu na zimowy powoduje, że każdy z przewoźników zmienia nieco strategię, analizuje kierunki przelotów, ich popularność i opłacalność, w konsekwencji zmniejsza ilość połączeń. Najczęściej znikają charakterystyczne dla sezonu letniego przeloty, a pozostają (lub pojawiają się nowe) typowo zimowe kierunki np. do Szwajcarii. Na niektórych kierunkach ruch jest całoroczny i te również pozostają w rozkładzie.

Zmniejszenie ogólnej ilości lotów na niektórych kierunkach powoduje m.in. ograniczenie przestrzeni ładunkowej, a to wpływa na wzrost cen. Dla przewoźników ważnym czynnikiem jest liczba godzin wykorzystania samolotu w locie w ciągu roku (tzw. produktywność roczna) oraz zdolność przewozowa. Zwiększenie liczby przewozów oraz zachowanie jak najwyższej zdolności przewozowej ma duże znaczenie ekonomiczne dla przewoźnika i pozwala utrzymać niższe ceny. Loty są opłacalne wtedy, gdy koszty eksploatacji nie są większe od przewidywanych dochodów. Wprowadzane zmiany w sezonie zimowym maja na celu utrzymanie tej zależności. Mimo to, popularność niektórych kierunków spada, a koszty eksploatacji mogą stać się wyższe niż dochody, w takim wypadku przewoźnicy są zmuszeni podnieść ceny.

Każdy z przewoźników radzi sobie z tą sezonową zmianą na swój sposób i bierze pod uwagę loty pasażerskie oraz cargo, które są ściśle ze sobą powiązane (część lotów pasażerskich wykorzystywana jest przecież do transportu towarów). Mimo zmiany pogody nie przestajemy kupować, a przed nami święta i chcielibyśmy mieć swoje przesyłki na czas. Dlatego przewoźnicy przy ustalaniu zimowej siatki połączeń muszą myśleć kompleksowo, aby zadowolić zarówno odbiorców usług cargo jak i swoich pasażerów i jeszcze na tym nie stracić.

Na tym blogu opisujemy także inne tematy poruszające szeroko pojęte zagadnienie spedycji lotniczej, polegającej na organizacji przewozu towarów samolotem.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź