Transport intermodalny w Polsce


Niewłaściwa interpretacja transportu intermodalnego ;)
Niewłaściwa interpretacja transportu intermodalnego ;)

Transport intermodalny może być dobrym rozwiązaniem przede wszystkim na zwiększenie szybkości dostaw. To jedyny rodzaj transportu, który umożliwia dostarczenie towaru od nadawcy bezpośrednio pod drzwi odbiorcy.

Transport intermodalny to forma transportu multimodalnego. Wyróżnia go to, że przewóz towarów odbywa się z zastosowaniem różnych gałęzi transportu, ale na tym samym dokumencie i w tej samej jednostce ładunkowej (np. kontenerze). Następuje więc zmiana środka transportu, lecz sam towar nie zmienia jednostki ładunkowej. Przy czym my nie musimy się niczego obawiać, bo cała odpowiedzialność spoczywa na operatorze transportu intermodalnego. Czasem pojęcie transportu intermodalnego jest używane zamiennie z multimodalnym, szczególnie przez armatorów morskich.

Dlaczego powinniśmy inwestować w transport intermodalny?

Transportu intermodalny i jego główne zalety :

 • jest możliwa zmiana droższego środka transportu na tańszy,
 • połączenie ze sobą odpowiednich środków transportu może przyspieszyć dostawę niewielkim kosztem,
 • to często jedyna szansa na dotarcie tam, gdzie nie ma możliwości dostawy tylko jednym środkiem transportu (np. brak portu morskiego wymusza dalszy transport koleją, samolotem lub samochodem).
 • jest bardziej ekologiczny, mamy możliwość wybrać taki rodzaj transportu, który ma mniej szkodliwy wpływ na środowisko np. kolej czy samolot zamiast samochodu.
 • bezpieczeństwo, przeniesienie znacznej części transportu drogowego na kolejowy lub lotniczy to gwarancja zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, a także szansa na rozładowanie zatłoczonych dróg.

Choć w Polsce odnotowuje się coraz większy udział tego rodzaju transportu na rynku przewozów ładunków, nadal jest to niewielki procent, zwłaszcza na tle innych państw europejskich. Główną przyczyną takiej sytuacji jest brak odpowiedniej infrastruktury, szczególnie kolejowej np. dopiero niedawno poprowadzono kolej łączącą lotnisko w Rębiechowie z centrum Gdańska. Co raz lepiej zaczyna wyglądać sytuacja w portach morskich, są one gotowe, a w kolejnych latach będą jeszcze bardziej przystosowane, do realizacji transportu intermodalnego. Gorzej z infrastrukturą w głębi kraju. Praktycznie nie istnieje też transport śródlądowy, a wielka szkoda, bo mamy do tego odpowiednie warunki, tylko to zaniedbaliśmy (Kontenery na Wiśle? Nie widziałem).

Przeczytaj również: Transport intermodalny część II

2 komentarze

 1. Avatar
  Transik
  21 grudnia 2015

  Według mnie tego typu transport nie wyjdzie w dobrej cenie a klijet myśli o tym żeby było tanio.

  • Ale intermodalka właśnie po to została wymyślona, żeby było taniej 😉 Najgorzej jak klient chce tanio i szybko – to już nie działa, zgodnie z zasadą złotego trójkąta usługowego:
   – szybko i dobrze – nie będzie tanio
   – tanio i dobrze – nie będzie szybko
   – szybko i tanio – nie będzie dobrze
   😉

Zostaw odpowiedź