Transport morski. Aktualności ze stron armatorów


Transport morski. Aktualności ze stron armatorów
Transport morski. Aktualności ze stron armatorów

Transport morski Hapag-Lloyd. Tego nie przyjmiemy na pokład!
Głosi jedna z informacji na stronie niemieckiego armatora. Hapag-Lloyd stworzył listę towarów, których nie będzie przewozić ze względów etycznych. Wśród pozycji na liście są zwierzęta, które choć nie są jeszcze chronione przez prawo międzynarodowe jak najbardziej na to zasługują. Jest to na przykład mięso wieloryba lub delfina, żółwie, skóry norek, jak również wszelkie produkty z nich wykonane. Tak samo nie zostaną obsłużeni klienci, którzy chcą wysyłać skórę z foki, czy trofea myśliwskie, takie jak lwy i inne duże zwierzęta.

Klienci czasami (celowo lub przypadkowo) wpisują fałszywą zawartość ładunków. Dlatego dla zwiększenia skuteczności, do wykrywania takich przypadków Hapag-Lloyd wykorzystuje specjalne oprogramowanie, które kontroluje napływające informacje. Program „Watchdog” wyposażony jest w zestaw ponad 7000 haseł przedmiotów zakazanych do przewozu, który jest stale rozszerzany. W 2014 roku program wykrył około 162,000 podejrzanych haseł z czego około 2,600 okazało się zasadnych. Jak widać transport morski też może podjąć walkę z nieetycznymi zachowaniami.

Źródło: https://www.hapag-lloyd.com/en/press_and_media/insight_page_42964.html

Evergreen zamawia kolejne kontenerowce
11 września 2015 tajwańska firma Evergreen Group złożyła i podpisała zamówienie, na dziesięć statków typu B o pojemności 2,800 TEU, z japońską Stocznią Imabari Shipbuilding. To nie pierwsze takie zamówienie w tym roku, bowiem w poprzednim miesiącu firma Evergreen zamówiła dziesięć podobnych statków u CSBC na Tajwanie. Dostarczenie pierwszego statku planowane jest w pierwszej połowie 2018 roku, a ostatniego w pierwszej połowie 2019 roku.
Parametry nowych kontenerowców:
– pojemność 2,800 TEU,
– 211 metrów długości,
– 32,8 m szerokości,
– 10 metrów głębokości zanurzenia,
– mogą osiągnąć prędkości do 21,8 węzłów.

Wszystkie nowe kontenerowce mają wesprzeć transport morski wewnątrz Azji. Na pokładzie powstających statków, jest w stanie zmieścić się 13 rzędów kontenerów. Konstrukcja kadłuba jest szersza w stosunku do statków o podobnej pojemności, co umożliwi poruszanie się pomiędzy płytszymi portami często spotykanymi w Azji, oraz zwiększy ich zdolności do przewożenia ładunku (zwiększając w ten sposób swoją wydajność i konkurencyjność).

Źródło: http://www.evergreen-line.com/tuf1/jsp/TUF1_Html.jsp?page=TBN1_150911.jsp

Nowy system kontroli na statku CMA CGM
CMA CGM BOUGAINVILLE to pierwszy kontenerowiec w historii posiadający wbudowaną technologię kontroli kontenerów. Udało się to osiągnąć dzięki współpracy z grupą TRAXENS. Jak zapewnia twórca, to unikalna technologia, która przekształca kontenery w inteligentne, połączone ze sobą obiekty. Umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym kontenerów za pomocą nowoczesnych urządzeń. Dzięki temu tzw. inteligentne kontenery będą w stanie komunikować się między sobą, a następnie przekazywać wszystkie zebrane dane do siedziby CMA CGM w Marsylii poprzez wbudowane anteny przekaźnikowe. Mogą to być takie dane jak: lokalizacja, temperatura, wilgotność, wibracje, uderzenia, próby włamania, status odprawy celnej itp. Za pomocą rozwiązań stworzonych przez TRAXENS armator może także zdalnie kontrolować i regulować temperaturę kontenerów chłodniczych.

CMA CGM transportuje około 12 milionów kontenerów co oznacza to, że ogromna ilość informacji, może zostać gromadzona i analizowana dla klientów, w celu poprawy jakości świadczonych usług. Technologia może zmienić i wzbogacić transport morski, a w szczególności multimodalny system transportowy.

Źródło: https://www.cma-cgm.com/news.

Interesuje Cię spedycja morska? Na tym blogu opisujemy także inne tematy poruszające szeroko to pojęcie.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź