Fracht lotniczy cieszy się uznaniem i notuje ciągły wzrost


Fracht lotniczy
Fracht lotniczy

Długo można by dyskutować o wyższości jednej formy transportu nad drugą. Przy wyborze środka przewozu towarów należy przeanalizować wszystkie „za i przeciw”. Transport lotniczy to rozwiązanie dla firm dynamicznych, szybkich i działających niezwłocznie. Takich przedsiębiorstw jest coraz więcej i dzięki temu ta forma przewozu nadal się rozwija

W 2018 roku fracht lotniczy zanotuje wzrost o około 4 procent. Choć specjaliści wieszczyli powolną stagnację, to rynek mocno się obronił. Dlaczego? Powodów jest wiele. Nadal nie wynaleziono bezpieczniejszej i szybszej formy przewozu towarów. Lotnictwo coraz mocniej się upowszechnia, powstają kolejne terminale cargo, a to prowadzi również do obniżenia cen usług transportowych.

Intermodalna współpraca

Po latach konkurencji, zarządcy różnymi środkami transportu doszli do wniosku, że zakopanie topora wojennego będzie dużo korzystniejsze dla wszystkich zainteresowanych. Skorzystali na tym sami zarządcy, firmy pośredniczące i transportowe, ale też klienci. Długo nie potrafiono wykorzystać zalet, jakie niesie za sobą transport drogowy, morski, kolejowy czy fracht lotniczy. Ten ostatni zyskał na transporcie intermodalnym szczególnie.

Jako jeden z dwóch (podobny kłopot miał transport morski) nie dotrze wszędzie. Jego ograniczenia wynikają z bardzo specjalistycznej infrastruktury. Aby dysponować zamówieniami, lotniska musiały korzystać z innych form przewozu. Dziś jest to bardzo powszechne. Spotkać można usługi, które przeprowadzą klienta od punktu zamówienia towaru, przez fracht lotniczy, cargo na lotnisku, aż po transport bezpośredni i drzwi klienta.

Globalizacja świata i fracht lotniczy

Niewiele jest usług transportowych, które tak bardzo łączą dwa odległe od siebie punkty na świecie. To bardzo dobry prognostyk, bo Klienci chcą sprowadzać swoje towary z najdalszych zakątków Azji, Ameryki, czy Afryki. Podobnie jest z wysyłaniem swoich wyrobów.

Rzeczywiście, można wykorzystać do tego też drogę morską, kolejową, lub wykorzystać wyładowane ciężarówki. Takie możliwości są jednak bardzo odległe w czasie (więc ograniczają możliwości przerobowe firmy), sprawiają, że ładunek nie jest do końca bezpieczny (porwań samolotów – szczególnie z cargo, było w historii lotnictwa dużo mniej niż okradanych pociągów, statków, czy TIRów). Inwestorzy i przedsiębiorcy świetnie zdają sobie z tego sprawę. Choć z pozoru transport lotniczy jest dużo droższy, to jego szybkość i bezpieczeństwo zwracają się błyskawicznie.

Rynki inwestycyjne i połączenia lotnicze osiągają coraz dalsze zakątki świata. Dość powiedzieć, że z Europy można dotrzeć z towarem na każdy kontynent na kuli ziemskiej. Patrząc na popularność inwestycyjną (chociażby w kierunek chiński) – jest to niebywała zaleta.

Na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając możliwości firm przewozowych, warto spojrzeć na takie parametry jak bardzo krótki transit time (czyli czas transportu). Warto szukać bezpośrednich połączeń z ośrodkami docelowymi. Starajmy się też patrzeć na profesjonalizm w kontaktach ze służbą celną, pomoc w zorganizowaniu transportu bezpośredniego, czy logistykę transportu.

Szerokie możliwości jakie niesie ze sobą fracht lotniczy, oraz coraz większa dostępność tego środka przewozu towarów sprawiają, że nawet mali przedsiębiorcy korzystają z jego możliwości. Jeżeli dodamy do tego coraz popularniejszą drobnicę, to możemy spokojnie patrzeć na rozwój transportu lotniczego na świecie.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź