Cło ze Stanów Zjednoczonych


Cło ze Stanów Zjednoczonych

Import towarów ze Stanów Zjednoczonych jest wciąż popularny. Jego wartość w 2015 roku pomiędzy naszymi krajami wyniosła 19773459,7 tys. zł. Mimo znacznej odległości jaka dzieli USA i Polskę, wciąż kierunek ten cieszy się zainteresowaniem i zaczęły pojawiać się pytania o wysokość cła na sprowadzane z USA produkty oraz podatku VAT.

Cło ze Stanów Zjednoczonych

Sprowadzanie towarów spoza Unii Europejskiej objęte jest opłatą celną, dotyczy to m.in. żywności, alkoholu, tytoniu (dwa ostatnie dodatkowo obciążone są akcyzą). Istnieją jednak pewne wyjątki, gdyż nie uiszczamy opłaty celnej:

 • Na towary z kategorii telefony i akcesoria elektroniczne
 • Gdy wartość towaru nie przekracza 150 euro (wartość w złotówkach waha się w zależności od kursu)

Aby uniknąć niespodzianek warto więc przed zakupem sprawdzić, czy opłatę w postaci cła będziemy musieli uiścić. Cło wynosi ok. 5% wartości przesyłki, kwota ta nie jest więc zbyt duża.

Podatek VAT i akcyza

Jest dodatkową opłatą z którą musimy się liczyć sprowadzając towary z Korei, Chin oraz innych krajów spoza Unii Europejskiej. Jednak tak jak w przypadku cła, również tu mamy pewne wyjątki.

Podatku VAT nie zapłacimy za przesyłki:

 • Których wartość nie przekracza 22 euro
 • Oznaczone jako prezent lub próbka konsumencka, których wartość nie przekracza 45 euro.
 • Które nie mają charakteru handlowego (oznaczone jako prezent) i odbiorca otrzymuje je bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów
 • Oznaczone jako prezent, które były wysłane od prywatnej osoby, spoza UE do prywatnej osoby w Polsce
 • O charakterze okazjonalnym np. urodzinowym lub jubileuszowym.

W przypadku innych przesyłek zapłacimy 23% VAT. Na pewne produkty takie jak paliwa, papierosy, czy alkohol nałożona jest również akcyza.

Cło na towary ze Stanów Zjednoczonych

Stawki celne ze Stanów Zjednoczonych prezentowane na stronie mogą różnić się od aktualnie obowiązujących. Prosimy je sprawdzić na stronie: ext-isztar4.mf.gov.pl


1 Komentarz

 1. Avatar
  Marcin
  8 maja 2019

  Bardzo przydatny materiał, jasno i zwięźle. Czegoś takiego szukałem. Dziękuję!